گروه تولیدی میچکا
درباره ما بیشتر بدانید.. WHY
OUR APP
ROCKS
This Slider can be easily installed via our internal Slider Revolution Template Store. If you activate your Slider Revolution it's totally free!
Learn about Activation
Join more that 1.500.000 happy Slider Revolution users!
Purchase a License
GO BACK
میچکا متعلق به مشتری | متعصب در کیفیت

انواع پارچه ( کتان چیست ؟ )

انواع پارچه ( کتان چیست ؟ )

کتان پارچه ای است که از الیاف گیاه کتان Linum usitatissimum ساخته شده است.

تولید کتان کار بسیار دشواری است، اما لباسهای ساخته شده از کتان در آب وهوای گرم، خنکی و طراوت زیادی دارند.

 

 

.

کتان پارچه ای است که از الیاف گیاه کتان Linum usitatissimum ساخته شده است. تولید کتان کار بسیار دشواری است، اما لباسهای ساخته شده از کتان در آب وهوای گرم، خنکی و طراوت زیادی دارند.

 

محصولات زیادی از کتان ساخته می­شود: بطور مثال پیش بند، کیف، حوله ( حوله های شنا، حمام، ساحل، بدن و شستشو)، دستمال سفره،ملافه ،رومیزی، طناب، پوشش صندلی، لباسهای زنانه و مردانه. کلمه کتان ریشه در غرب آلمان دارد و هم ریشه نام لاتین برای گیاه کتان linum ونام یونانی λινόν inon است.

 

تاریخچه این کلمه، تعدادی از اصطلاح های انگلیسی دیگر را نیز ایجاد کرده است، بطور مثال Line یا خط، بخاطر استفاده ازنخ کتان برای تعیین خط مستقیم (نامگذاری شده است).

 

منسوجات به سبک بافت کتان، حتی وقتی از پنبه، کنف و دیگر الیافهای غیر کتانی ساخته می­شود، بطور بی ربط کتان نامیده می­شود. بطور کلی چنین الیافهایی نام مخصوص خودشان را دارند، برای مثال نخ پنبه ظریف به سبک بافت کتان Madapolam نامیده می­شود.

 

هنوز اصطلاح عمومی کتان، اغلب برای توصیف نوعی از بافته ها و حتی رخت کش بافت، منسوجات حمام، میز و آشپزخانه، که بطور سنتی از کتان درست می­شوند، استفاده می­شود. در گذشته کتانها به زیرپوشهای سبک مثل پیراهن، لباس خواب زنانه ، تیشرت، زیرپوش زنانه (کلمه ای که هم ریشه با کتان (linen)) ویقه جداشدنی پیراهن و سرآستین،که همه آنها بطور سنتی بدون کتان ساخته می­شدند گفته می­شد.

 

لایه داخلی لباسهای مرکب ( به عنوان مثال ژاکت) بطور سنتی از کتان ساخته می­شد، از این رو کلمه lining (آستر) استفاده شد.

 

کتان (LEINEN)

 

کتان از نظر خصوصیات مانند پنبه است و در ایران کشت نمی شود.

پارچه های کتانی دارای سطحی صاف و درخشنده اند و زودتر از پنبه تمیز میشوند.

به اندازه پارچه ها پنبه ای آب را جذب میکنند اما زودتر خشک میشوند و به همین دلیل حوله های کتانی بهتر از پنبه ای میباشند.

 

استحکام کشش و ازدیاد طول تا حد پارگی

 

مقاومت کتان معمولا بیشتر از پنبه است و دلیل آن وجود مناطق کریستالین زیاد در ساختمان این لیف است. استحکام کشش کتان ۵/۶ گرم لر دنیر و ازدیاد طول تا حد پارگی متر از پببه و در حدود ۸/۱ درصد در حالت خشک و ۲/۲ درصد در حالت خیس است.

 

اثر رطوبت

 

رطوبت بازیافته کتان حدود ۱۲ درصد است
قدرت لیف کتان در حالت مرطوب ۲۰ % بیشتر از حالت خشک ان است و این حالت باعث می شود که بخوبی عملیات مکانیکی مراحل ریسندگی و عملیات تری را تحمل کند.

 

اثر حرارت

 

مقاومت کتان در مقابل حرارت زیاد است و تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد حرارت را که در ان شروع به زرد شدن می کند٬ بدون اینکه تجزیه بشود٬ تحمل می کند.

 

اثر نور خورشید

 

در اثر تابش نور خورشید و به مدت زیاد بتدریج از قدرتش کاسته می شود.

 

 

خواص شیمیایی

 

سفیدگری کتان مشکلتر از پنبه است ٬ ولی با اجرای روش های جدید سفی گری می توان پارچه کتان را به مقدار قابل توجه سفید کرد بدون اینکه در لیف تجزیه شیمیایی رخ دهد.

 

اثر اسید ها

 

کتان در برابر محلول رقیق و سرد اسید ها مقاوم است .ولی محلول اسید های رقیق و گرم و یا غلیظ و سرد انرا مورد حمله قرار می دهند.

 

اثر مواد قلیایی

 

مقاومت کتان در برابر محلول های قلیایی بسیار خوب است و از این رو ٬ پارچه کتانی می تواند بارها با محلول های قلیایی شستشو داده شود.

 

حشرات

 

کتان مورد حمله حشراتی نظیر بید قرار نمیگیرد
کتان جوشیده شده و سفید شده تقریبا سلولز خالص است و از این رو ٬ در برابر پوسیدگی مقاومت عالی دارد . در شرایط معین از حرارت و رطوبت ٬ چنانچه الودگی های انی نیز وجودداشته باشد٬ رشد انواع کپک و قارچ٬ سلولز را مورد حمله قرار می دهند ٬ ولی با این وجود٬ هنوز هم مقاومت کتان در این حالت بسیار زیاد است به ویژه اگر پارچه خشک باشد.

 

اثر حلال های آلی

 

حلال های آلی معمولی که در خشک شویی به کار می روند ٬ اثر مخربی روی کتان ندارند.

 

کاربردهای کتان

 

در گذشته کتان زمانی که نیاز به عایق سازی بسیار خوب بود استفاده می شد. اگرچه امروزه مواردی چون پارچه های برزنتی و بادبان ها و طنابهای ماهیگیری و حتی موارد به کارگرفته شده در صحافی با مواد مصنوعی جانشین شده است .اما در پارچه های کارشده با چرم و پارچه های دوخت و دوز و همچنین نخ بخیه کاربرد خود را حفظ کرده است.

اضافات کتان در اسکناس و کاغذ نوشته و کاغذ های سیگار به کار می رود.

 

قابلیت کتان جهت جذب اب در حد بالا یی است لذا در صنایع حوله و دستمال کاغذی کاربرد دارد .

 

پارچه کتانی وقتی خیس است از استحکام بیشتری برخورداراست . و در مقابل شستشو های پی در پی مقاوم است .عمر طولانی پارچه های کتانی زمانی اشکار شد که مقبره tut-ankhamen در سال ۱۹۲۲ باز شد .پرده های کتانی که در ان جا موجود بود مربوط به ۱۲۵۰قبل از میلاد است که هنوز هم سالم و عیب است.

 

 

الیاف کتان (flax)

 

الیاف کتان جز دسته الیاف ساقه ای است به غیر از این الیاف الیاف دیگر هم جز این دسته قرار می گیرد مثل کنف ,چتایی , رامی (علف چینی) و یکی از کاربرد خوب این الیاف در ایزولاسیون صوتی است مخصوصا کتان (flax) که به صورت ترکیب باالیاف دیگر یا در فرم کامپوزیتی می تواند جهت این مصرف کارایی داشته باشد ..

 

الیاف کتان

 

الیاف کتان از ساقه گیاهی به نام فلاکس استخراج می شوند.کشت این گیاه به طور سالانه انجام میشود.و حداکثر رشد صولی ان در حدود ۱۲۰ سانتی متر و قطر ساقه ان ۸/۱ تا ۱۶/۱ اینچ است .قسمت بالای ساقه دارای شاخه های متعددی است و در روی این شاخه ها ٬ گل هایی به رنگ های سفید ٬ قرمز ٬ بنفش٬ لاجوردی٬ و ابیدیده می شود. کیفیت الیاف بستگی به مرغوبیت زمین و شرایط جوی دارد .این گیاه در هوای نسبتا سرد و رطوبت دار و وجود نسبتا باران بهتر به عمل می اید. تخم گیاه معمولا در ماه های اردیبهشت و خرداد کاشته می شود و مدت رشد ان سه ماه است.

 

پروش عمده کتان در کشور های فرانسه ٬ بلژیک ٬ هلند٬ ایرلند٬ شوروی و زلاند است. ساختمان شیمیایی الیاف کتان نظیر پنبه سلولزی است ٬ ولی با توجه به شباهت زیاد در ساختمان مولکولی این دو لیف٬ کتان از ۳ جهت با پنبه متفاوت است:

 

۱.ساختمان داخلی

دیاگرام اشعه ایکس نشان می دهد که ارایش مولکولی در ساختمان داخلی الیاف به مراتب ٬ بیشتر از پلبه است و افزایش کریستالینیتی در ساختمان داخلی باعث شده است که خصوصیات فیزیکی ان با پلبه متفاوت باشد .

 

۲.الیاف کتان

دارای مواد غیر سلولزی بیشتری نسبت به پنبه است . ناخالصی های موجود در کتان عبارت اند از همی سلولز ٬ چربی و مواد رنگی و غیره

 

۳. ساختمان مورفولوژی

ساختمان داخلی سا قه دارای قسمت های زیر است :-اپیدرمیس این قسمت شامل سلول هایی است که دیواره های ضخیمی ایجاد کرده است و قسمت خارجی ان را کیو تیکل تشکیل داده است .

 

-کورتکس این قسمت شامل یک یا دو لایه است که تقریبا به صورت مدور دارای مواد صمغی (پکتین) و پیگمنت های رنگین است.الیاف کتان قسمتی است که در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد . در این قسمت الایف ه صورت دسته هایی به موازات محور طولی ساقه گیاه و به وسیله ماده چسبنده پکتین در قسمت های مختلف ساقه قرار گرفته اند . تعداد دسته های الیاف در هر ساقه ۱۵ تا ۴۰ است و تعداد الیاف در هر دسته بین ۱۲ -۴۰ تار لیف است. بنابراین تعداد کل تار های لیف در هر ساقه حدود ۱۰۰۰ است و این تعداد ممکن است در برخی از گیاهان متفاوت باشد

 

.ساختمان و خصوصیات الیاف

 

الیاف کتان بعد از عملیات جداسازی دارای طول متفاوت هستند و ممکن است بین چندین سانتی متر “تو” تا حدود ۹۰ سانتی متر لاین باشند.الیاف مناسب معمولا بین ۴۰ الی ۶۰ سانتی متر هستند .رنگ الیاف بستگی به نوع عملیات رتینگ دارد .الیاف معمولا در اثر شبنم ٬یا باران به رنگ خاکستری در می ایند. الیاف کتان معمولا نرم و شفاف هستند و هرچه ناخالصی های ان ها نظیر “چربی” گرفته شود ٬ شفافیت ان بیشتر خواهد بود .بهترین نوع الیاف کتان معمولا در بلژیک ٬ شمال فرانسه و ایرلند می روید و تهیه می شود.

 

مقطع طولی الیاف کتان در زیر میکروسکوپ ممکن است به صورت استوانه صاف٬ یا مارپیچی ٬ دیده می شود ولی شکل روبان یا نوار طبیعی که در پنبه دیده می شود ٬ در کتان دیده می شود ٬در کتان دیده نمی شود .اندازه قطر الیاف در همه جا یکسان نیست و در بعضی نقاط متورم به نظر می اید.

 

در مرکز الیاف کانالی وجود دارد (لومن ) که در سراسر طول لیف قرار گرفته است .مقطع مرکزی ان در زیر میکروسکوپ چند برابر دیده می شود ٬ ولی اگر الیاف به حد کافی رشد نکرده باشد ٬ به صورت بیضی شکال هستند و دیوار های سلول ان نازکتر است.کانالی که در مرکز ایف وجود دارد معمولا در الیاف رشد نکرده فراخ ترا ست.